top of page
tlo-chalo-11.jpg

Artykuły uczniów

Kilka rzeczy które zachwycają licealistów w naszym liceum

Filip

Mało jest uczniów, którzy wracają do szkoły z uśmiechem na twarzy. Najczęściej są to ponure miny i jeszcze bardziej ponure myśli. Uczeń ma świadomość, że w swój wir niedługo wciągnie go rytm szkolny, zadania domowe, niezapowiedziane kartkówki, sprawdziany, egzaminy, marnowanie czasu na przedmioty, których się nie lubi, brak czasu, rutyna nurząca i dobijająca ostatnie resztki motywacji I jak co roku uczeń się nie pomyli.

chalo-08.jpg

Co jednak, gdyby dało się tego uniknąć. Gdyby uczeń wracał zadowolony i uśmiechnięty do szkoły po 2 miesiącach przerwy. Co gdybyś usłyszał, że istnieje takie miejsce, i to wcale nie tak daleko stąd.

ChALO to szkoła, która wyszła na przeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów. Nasza szkoła stworzyła system, który zaspokoi wasze potrzeby. Umiesz sobie wyobrazić szkołę, w której nie ma zadań domowych, w której sam układasz sobie grafik pracy na tydzień, szkoła, w której nie marnujesz czasu na rzeczy które nie lubisz. Brzmi cudownie? Przeczytaj dalszy artykuł by dowiedzieć się o wiele więcej.

 

O systemie pracy w ChALO

System edukacji w ChALO bardzo odbiega od wyżyłowanego systemu tak przecież powszechnego w innych szkołach. Żeby zrozumieć jak ten system działa i spełnia swoje założenia, oraz w jaki sposób przychodzi z pomocą dziecku, musimy najpierw zrozumieć najpierw jak dzielą się zajęcia.

Wykłady

Na wykładach trwających 20 minut nauczyciele wykładają uczniom część teorytyczną. Nie jest to jednak sucha teoria. Nauczyciele przedstawiają ja w ciekawy i przystępny sposób, który trafia do uczniów. Nauczyciele zamiast stawiać na zapamiętanie faktu, kładą nacisk na zrozumienie omawianego zagadnienia. Jeżeli jednak nie obchodzi cię dany przedmiot i chcesz go po prostu zaliczyć i mieć z głowy, nie musisz uczestniczyć w wykładzie. Są one dobrowolne. Jak jednak zaliczyć w takim wypadku przedmiot, skoro się nie chodzi na wykłady? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w kolejnym punkcie, tygodnie.

Praca własna

Praca własna to 1,5 podczas których uczeń sam sobie wykonuje zaplanowaną wcześniej pracę. Robi zadania, czyta teorię, robi projekty, spotyka się z nauczycielami w celu omówienia jakiegoś zagadnienia. To jest czas wyłącznie do dyspozycji ucznia. Są jednak narzędzia stworzone przez szkołę, z których uczeń może skorzystać w czasie pracy własnej. Są to tygodnie.

 

Tygodnie

Nazwa nie jest przypadkowa. Tygodnie pakiet zadań udostępniany w każdy poniedziałek. Uczeń znajdzie tam zakładki z nazwami konkretnych przedmiotów które kryją w sobie wspomniane powyżej zadania wraz z teorią do nich. Tak więc nawet jeśli nie będziesz na wykładzie to poradzisz sobie z zdaniami. Zadania są obowiązkowe, trzeba je oddać to końca tygodnia.

Rozszerzenia

Uczniowie szukając odpowiedniego liceum kierują się profilami. Np. Biol-chem, mat-fiz itp. Itd. Często jednak zwykłe szkoły nie oferują jakiegoś rozszerzenia zastępując je takim które nie chcemy. W ChALO nie masz takiego problemu. Sam sobie wybierasz przedmioty które chcesz rozszerzyć. I nie musisz ograniczać się tylko do 2 przedmiotów, jeżeli interesują cię 3 albo 4 przedmioty proszę bardzo, możesz je sobie wybrać bez problemu.

Projekty

Każdy piątek jest poświęcony na projekty. W ciągu jednego roku szkolnego odbywają się średnio 3 projekty rocznie. Na projektach, uczeń wraz z grupą pracują nad określonym zagadnieniem. Projekty trwają 5 tygodni i kończą się prezentacją owoców pracy grupy. Zakres projektów jest bardz duży od wywiadu z obcokrajowcami do prac w drewnie poprzez escape room.

 

 

Co uczniowie cenią sobie w ChALO?

ChALO daje możliwość dostosowywania pracy pod swoje preferencje, uczy samodzielności i wspiera uczniów w rozwijaniu swoich pasji. Nauczyciele wspomagają ucznia swoją radą i pomocą, co uczniowie szczególnie sobie cenią.

 

Szkoła poradziła sobie także z problemem ciężkiego plecaka. Wszystkie materiały mamy na platformie internetowej, dzięki czemu uczeń może być spokojny o to, że nie zgubi żadnego materiału. Do platformy zaś możesz zalogować się nawet w autobusie by powtórzyć lekcje. Dzięki zastosowaniu strony internetowej uczeń może zaliczać zadania nawet gdy jest chory albo znajduje się na jakimś wyjeździe.

Bardzo cenione jest też podejście szkoły, która nie zadaje zadań domowych i z zasady nie robi niezapowiedzianych kartkówek.

Owo ludzkie podejście do uczniów przekłada się też na klimat w szkole. I nie mówię tu tylko o tym, że społeczność ChALO jest uprzejma i przyjazna, choć i tego nie brakuje. Owo podejście objawia się w takich szczegółach jak specjalna sala wypoczynkowa z pufami i hamakami. Albo tym, że uczniowie organizują nocowania w szkole.

By dostać się do naszej szkoły nie musisz mieć świetnych wyników z egzaminu 8 klasisty. Nasza szkoła szuka ludzi z pasją. I głównie na tym skupia się też rozmowa na spotkaniu rekrutacyjnym.

bottom of page