top of page
tlo-chalo-08.jpg

Artykuły uczniów

6 ważnych rzeczy przy wyborze LO

Olga

Jak wybrać najlepsze liceum dla nastolatka? - 6 rzeczy na które, warto zwrócić uwagę.

Takie pytanie aktualnie zadaje sobie wielu rodziców, chcących aby ich dziecko mogło spełniać się i  czuć się dobrze w nowej szkole.Wybór szkoły średniej jest ważny nie tylko dla ucznia, ale i dla samego rodzica, dlatego chcemy państwu doradzić, abyście mogli pomóc dziecku w tej trudnej decyzji.

chalo-05.jpg

Na początku powinniśmy zastanowić się, czy interesują nas tylko licea publiczne, czy może bierzemy pod uwagę szkoły prywatne. Szkół publicznych, jak i prywatnych, można znaleźć dość sporo dlatego warto przeczytać i dowiedzieć się czym dana szkoła się charakteryzuje. 
Na co najlepiej zwrócić uwagę ?

 

  • System Edukacji - wybierając szkołę publiczną, decydujemy się na standardowy system edukacji w Polsce, jednak istnieją również inne systemy, na które warto zwrócić uwagę, takie jak Szkoła Waldorfska czy System Montessori, takie szkoły stawiają na indywidualne podejście do ucznia, pozwalają rozwijać nastolatkowi swoje zainteresowania, uczą dziecka samodzielnośći, oraz dysponowania swoim czasem. Dziecko, może bardziej skupić się na tych przedmiotach, które naprawde go interesują.

 

  • Plan Lekcji - w wielu szkołach plan lekcji jest na tak zwane dwie zmiany, co powoduje, że uczeń nie jest w stanie  przyzwyczaić się, do ciągłych zmian, a jego rytm dobowy jest zaburzony. Dlatego warto przed wyborem szkoły dowiedzieć się, jak wygląda plan zajęć. Jeżeli jednak stawiają państwo na stałe godziny nauki, należy skierować swoją uwagę w stronę szkół prywatnych. W takich liceach, które zazwyczaj są bardziej kameralne, godziny zajęć codziennie są takie same przykładowo lekcje zawsze trwają  od godziny 9:00 do godziny 15:00.

 

  • Oceny - jak wiadomo każdemu rodzicowi zależy na ocenach swojego nastolatka, ale pamiętajmy, że one nie są najważniejsze, a to co dziecko wyniesie ze szkoły i czego się nauczy. W dzisiejszych czasach  w szkołach jest bardzo duży nacisk na oceny co wręcz demotywuje i zniechęca uczniów do nauki. Dlatego warto przyjrzeć się czy dane liceum, nie kładzie zbyt dużego nacisku na ocenianie uczniów. Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie temu problemowi jest brak ocen, jednak taki system, można znaleźć tylko w szkołach prywatnych, w takich liceach zastępuje się normalne oceny, opisem pracy, oraz zaliczeniem danego tematu, uczeń nie czuje presji,z powodu dostania złej oceny, ponieważ materiał musi zaliczyć na wybranych przez siebie poziomie.

 

  • Zajęcia dodatkowe - zajęcia dodatkowe, pozwalają rozwijać uczniom, swoje pasje i zainteresowania, dlatego przed wyborem szkoły, warto przeczytać ofertę liceum związaną właśnie z tymi zajęciami, pokazuje ona bowiem czy szkole zależy, aby uczeń mógł się rozwijać i realizować.

 

  • Bezpieczeństwo - w szkole bardzo ważne jest bezpieczeństwo w szczególności w czasach cyberprzemocy i przemocy. Dlatego warto wybierać jak najbardziej kameralne szkoły, w których dostępni są doświadczeni psychologowie i pedagodzy, którzy pozwolą czuć się uczniowi jak najbardziej komfortowo, z którymi uczeń będzie miał dobry kontakt i nie będzie bał się, ich poprosić o pomoc.

 

  • Liczebność klas - liczba osób w klasie bardzo wpływa na atmosferę w niej. Dzięki mniejszej ilości uczniów, nauczyciel może bardziej indywidualnie  podejść do każdego z nich, a przy okazji nastolatkowi, jest o wiele łatwiej się zaaklimatyzować. Mniejsze klasy, są też  bardziej zgrane, przez co chodzenie do takiej klasy to sama przyjemność. Lekcje prowadzone w mniejszych grupach, pozwalają na przerobienie większej ilości materiału w krótszym czasie oraz na większym zagłębieniu się w nim.


Wymienione powyżej punkty są tylko tymi najważniejszymi ale pamiętajmy, że istnieje wiele innych aspektów, które można wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły. Szkoła ma być miejscem, do którego nastolatek, lubi chodzić, powinna pozwalać mu się rozwijać i przynieść mu niezapomniane wspomnienia. Wybór szkoły nie jest łatwy, dlatego warto zapoznać się z wieloma ofertami, bo szkoła, która, wydawała się nieodpowiednia, może okazać się najlepszą opcją, dla naszego syna czy córki.
 

Podsumowując pamiętajmy, że  wybierając liceum, musimy wiedzieć, że jest to decyzja naszego dziecka, a nie nasza, pozwólmy nastolatkowi zdecydować o jego przyszłości. Zwracajmy uwagę na to, aby dziecko wybrało szkołę która mu się podoba, która jest odpowiednia dla niego, aby nie szło ślepo za swoimi znajomymi i aby znalazło coś idealnego dla siebie.   
 

bottom of page